Tüp Bebek Nedir ?

Tüp Bebek Nedir ?

Yardımcı üreme teknikleri (YÜT), kapsamında uyguladığımız tüp bebek tedavisi; gebelik şansını arttırabilmek için; yumurtaların büyütülmesi, olgunlaştırılması, elde edilmesi, sperm ile birleştirilerek döllenmesi, embriyo gelişimi ve transferine yönelik bütün işlemlere verilen genel bir addır. Bazen aşılama veya rahim içi inseminasyon dediğimiz uygulama ile karıştırılmaktadır. Aşılama işleminde bayanın yumurtaları tüp bebek uygulamasına benzer şekilde ama daha az ilaç kullanılarak büyütülür. Daha sonrasında sperm hazırlanıp hareketli ve iyi olanlar konsantre edilerek rahim içine verilir. Aşılamada sperm, tüp bebekte ise embriyo rahim içine verilir. Aşılama daha doğala yakın bir yöntemdir. Spermin kendisinin yumurtayı döllemesi gerekir. Dolayısıyla aşılamanın başarı şansı tüp bebeğe oranla daha düşüktür ve belli sayıda iyi spermin var olması gerekir. Şiddetli sperm bozukluğu olan hastalarda aşılama uygun bir yöntem değildir.

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerde öncelikle infertilite yapıcı nedenler araştırılmalıdır. Bunun sonucunda eğer bir sorun bulunmuşsa ona yönelik gerekli tedavi programı yapılmalıdır. Bazen karşımıza çıkan problem yumurtlama veya aşılama gibi daha basit tedavi yöntemleri ile çözülebilir. Kimi zaman da ameliyat gerektirebilir. Tüm bu uygulamalar yapılmış ve sonuç alınamamışsa artık tüp bebek safhasına gelinmiştir. Bazı durumlarda sorun daha ciddi boyutlardadır ve direkt tüp bebek uygulaması gerektirebilir.

Tüp bebek nedir sorusuna birinci basamak kadından yeterli sayıda ve kalitede yumurta elde etmektir. Bunun için kadının yaşı, yumurtalık rezervi, kan hormon değerleri ve kilosuna uygun olarak seçilen bir protokol ile yumurta büyütme, “ovulasyon indüksiyonu” tedavisi uygulanır. İlaç dozu ve verilme şekli; çiftin infertilite nedenine, tetkik ve muayene sonuçlarına bağlı olarak her hasta için özel olarak belirlenir. Burada doğru protokol ve doz seçiminde tüp bebek merkezinin deneyimi önemli bir rol oynar. Eski uygulamalarda daha fazla yumurta elde edebilmek için yapılan yüksek doz ilaç uygulamalarının gebelik oranlarına olumlu bir katkı sağlamadığı, aksine sadece kötü kalitede yumurtaların elde edilmesine yol açtığı anlaşılmıştır. Merkezimizde, bu tür olgularda “hasta dostu tedaviler” olarak da adlandırabileceğimiz hafif tedavileri seçiyoruz. Bu tedaviler daha iyi kalitede yumurtaların eldesi ile başarı şansını arttırırken, ilaç maliyetlerini de azaltmakta çiftlerin tedaviye olan uyumlarını arttırmaktadır. Yumurtalar, yumurtalıklar içinde folikül denen içi sıvı dolu kesecikler içindedir.

Tüp Bebek Tedavisi Ankara başlamadan önce bazal seviyede bunlara antral veya preantral folikül denir. Uzun protokollerde ilk olarak yumurtalık bir önceki adetin 21. gününden başlanarak baskılanır, daha sonrasında uyarıcı ilaçlara geçilir. Kısa protokollerde ise direk adetin 2 veya 3. günü uyarıcı ilaçlar kullanılır ve foliküller belli büyüklüğe erişince çatlamalarını engelleyen diğer bir ilaç eklenir. Hastalar kan hormon düzeyleri ve vajinal ultrasonografi ile izlenerek foliküller uygun büyüklüğe ulaştığında, yumurtaları nihai olgunluğuna eriştirmek için yumurta çatlatma iğnesi verilir. Yumurtaları olgunlaştırma süreci ortalama 9–12 gün sürmektedir. Çatlatma iğnesinden 33-36 saat sonra da gelişen foliküllerden yumurtalar toplanır. Bu işlem hastaların ağrı duymaması için anestezi altında yapılmakta ve ortalama olarak 10–15 dakika sürmektedir.

Kadından yumurta toplandığı gün erkeğe de ihtiyaç vardır. Bu dönemde erkeğin 3-5 günlük cinsel perhizli olması gereklidir. Mikroenjeksiyon ile spermler yumurtaların içine enjekte edilir ve döllenerek embriyo oluşması takip edilir.Yumurta toplanmasından 2–6 gün sonra seçilecek embriyolar ince bir kateter yardımı ile rahim içine transfer edilir. Embriyo transferi ağrısız bir işlem olup ultrasonografi eşliğinde uygulandığı için hastalarımız tarafından da izlenebilmektedir. Embriyo transferini takiben yaklaşık olarak 30 dakika yatak istirahatı sonrası hastalarımız evlerine gönderilir. Bütün bu süreçte uygulanan tedaviler hastanede yatmayı gerektirmeyen işlemlerdir.